Fosfa sdílí s legionáři stejné hodnoty

Fosfa: Fosfa sdílí s legionáři stejné hodnoty

Od pátku 3. srpna do soboty 4. srpna si mohli zájemci o historii a techniku prohlédnout v areálu společnosti Fosfa v Břeclavi – Poštorné věrnou repliku vlaku československých legionářů z let 1918 – 20.

Legiovlak přijel na jih Moravy v rámci projektu Československé obce legionářské Legie 100. Ten měl u příležitosti stoletého výročí vzniku Československa připomenout opomíjené hrdinství a zásluhy československých legionářů. První českou soukromou firmou, která projekt podpořila a jedinou, která jej podporuje dlouhodobě je břeclavská Fosfa.

„Ve Fosfě sdílíme stejné hodnoty jako naši legionáři před 100 lety: odvahu, vlastenectví, statečnost, oddanost, obětavost a vytrvalost. Nechceme, aby se na ně stejně jako na jejich nositele – československé legionáře – zapomnělo“ vysvětluje generální ředitel společnosti Fosfa Ivan Baťka. A dodává: „Jsou to i hodnoty, které vystihují podstatu správného budování firmy.“

Krajané nebo zajatí rakousko-uherští vojáci z českých zemí a Slovenska se prakticky ihned po vypuknutí 1. světové války dobrovolně hlásili do vznikajících československých legií. Jejich odvaha a vojenské úspěchy byly více než silným argumentem v úsilí T.G. Masaryka a jeho spolupracovníků o samostatný stát. Do dějin vstoupili českoslovenští legionáři především díky obsazení Transsibiřské magistrály.

Legiovlak křižuje Českou republiku od roku 2015 a svoji osvětovu cestu má zakončit v roce 2020.

A právě věrnou repliku vlaku, který se v letech 1918 – 20 účastnil bojů na Sibiř si mohli lidé prohlédnout 3. a 4. 8. 2018 v břeclavské Fosfě. Za oba dny trvání prohlídky shlédlo expozici Legiovlaku cca 1.550 návštěvníků. Z reakcí návštěvníků byl cítit zájem nejen o historii československých legií, ale také zájem o Fosfu. Mnozí byli překvapeni celkovou proměnou Fosfy, a mnozí se zajímali také o možnost zaměstnání. Obdiv sklízel také stav a rozsah zeleně v areálu Fosfy, jakož i práce našich zahradníků.